Nie wszystkie eksperymenty można wykonać w domu. Niektóre wymagają specjalistycznych odczynników, inne - fachowej wiedzy i sprawdzonej ręki. Chcemy przedstawić tu doświadczenia, które są łatwe w przygotowaniu i proste w wykonaniu. Takie, które można wykonać razem z dzieckiem bez obawy o jego bezpieczeństwo. Takie, które pozwalają wyjaśnić elementarne prawa przyrody. Takie, które sprawią dziecku mnóstwo frajdy i zabawy!

 

EKSPERYMENT 1 

Czy pełna szklanka na pewno jest pełna?

Ile monet zmieści się w szklance pełnej wody?

Przygotuj szklankę pełną wody, aż po brzeg. Ponadto będą potrzebne monety, dużo monet, najlepiej o nominałach 10, 20, 50 groszy, 1zł. Pełną szklankę ustaw na powierzchni, która jest stabilna. Teraz pozwól dziecku do napełnionej szklanki wkładać powoli monety (monety wkładamy bokiem, węższą krawędzią). Liczcie - ile monet zmiesciło sie w szklance do momentu wylania się wody? 20? 50? 70? Dlaczego było to możliwe? Chcesz poznać odpowiedź - pisz do nas na kontakt@genimus.pl.

 

EKSPERYMENT 2

Zabawy z mąką ziemniaczaną.

Dlaczego kulka zrobiona z mąki ziemniaczanej i wody natychmiast rozpływa się w dłoniach?

Przygotuj 0,5kg skrobi ziemniaczanej, wodę, miskę do wymieszania ciasta, matę silikonową (może być duża taca lub jakakolwiek inna wodoodporna podkładka). Po wykonaniu doświadczenia potrzebna będzie także wanna do wyszorowania malucha i pralka do wyprania jego ubrań ;) Mieszamy powoli mąkę z wodą, mamy uzyskać ciasto o konsystencji bardzo gęstej śmietany. Gotowe ciasto wylewamy - wykładamy na matę. Razem z dzieckiem, każde w swoich dłoniach, próbujcie ulepić kulkę z ciasta wielkości piłeczki poingpongowej - zauważcie, że do momentu lepienia w dłoniach zachowuje ona swój kształt. Na chwilę przestańcie lepić. Co dzieje się z kulką? Przecieka przez palce? To dobrze! Właśnie o to chodzi. Pozwól dziecku na kreatywność, a będziesz miał 30 minut dla siebie :) Dlaczego ta ciecz - ciało stałe tak dziwnie się zachowuje? Pisz na kontakt@genimus.pl.

  

 

Polub nas na fb!